XenApp Express – Microsoft z Citrix na Azure

Microsoft jest w trakcie zastępowania jej 2-letniej usługi Azure RemoteApp na nowe rozwiązanie, które jest obecnie w trakcie rozwoju wspólnie ze strategicznym partnerem Citrix XenApp o nazwie “Express”. Azure RemoteApp został po raz pierwszy zaprezentowany na konferencji TechEd 2014 Microsoft i był ogólnie dostępny od grudnia 2014. Został zaprojektowany jako alternatywa online Remote Desktop jako usługa aplikacji Windows oraz technologia wirtualizacji aplikacji Microsoft (AppV).

Jednak Microsoft ogłosił na blogu, że planuje zamknąć Azure RemoteApp końcem sierpnia 2017 roku, gdyż współpracuje z Citrix  nad zbudowaniem rozszerzonych wirtualnych usług pulpitu i aplikacji Windows Azure za pośrednictwem udostępnianej chmury Citrix.
Microsoft i Citrix ogłosili wznowienie ich wieloletniej współpracy w maju. W tym czasie, Citrix poinformował, że zgodził się użyć Azure jako fundamentu dla nowej oferty usług.

Kirill Tatarinov, nowy prezes Citrix i były dyrektor Microsoft zobowiązał się przenieść wszystkie oferty oprogramowania Citrix rdzenia – w tym XenDesktop, XenApp i NetScaler – do chmury. Zastąpienie Azure RemoteApp jako wspólnie opracowany produkt.
Klienci chcą kompleksowego rozwiązania w chmurze do dostarczania aplikacji Windows. XenApp ‘Express łączy w sobie prostotę usług zdalnych aplikacji i skalowalność Azure z bezpieczeństwem, zarządzanie i korzyści wydajnościowe XenApp, do dostarczania aplikacji Windows do każdego pracownika na każdym urządzeniu.
Microsoft zamierza nadal wspierać Azure RemoteApp do 31 sierpnia 2017 roku i  współpracuje z klientami w sprawie planu przejściowego. Microsoft przestanie oferować Azure RemoteApp 1 października 2016 r.
Oczekuje się, że XenApp “Express” Citrix wyda w czwartym kwartale 2016 roku, przy ogólnej dostępności zawartej na początek przyszłego roku.

Na blogu, Bill Burley, wiceprezes i dyrektor generalny Citrix Workspace Services Business Unit, opisuje XenApp “Express”, jako Azure “RemoteApp 2.0”, które będzie reprezentowało “prostotę i szybkość” Azure RemoteApp z głównymi funkcjami Citrix XenApp. Według Burle’go, nowa chmura Citrix skupiona jest na uproszczeniach w dostarczaniu zwirtualizowanych komputerów stacjonarnych i aplikacji jako usługi.
Usługa Citrix Chmura XenApp i usługa XenDesktop zapewnia naszym klientom korporacyjnym najwyższa wydajność i elastyczność przez przeniesienie infrastruktury zaplecza do chmury”
Burley zauważył: “Teraz Citrix może połączyć siły i elastyczności naszej platformy Citrix w chmurze z doświadczeniami użytkownika w branży i przedłużyć oryginalną i prostą wizję Microsoft Azure RemoteApp poprzez wzmacnianie także aplikacji w chmurze. Niniejsza oferta ma radykalnie uprościć dostarczanie aplikacji bez poświęcania zarządzania lub zakończenia doświadczenia użytkownika.  Burley mówi również, że Citrix i Microsoft opracowują i realizują nową usługę w tandemie związaną z poszerzeniem XenDesktop dla Windows Azure o usługę, która została przez Citrix ogłoszona w maju na konferencji Synergy.

Poprzez integrację wszystkich wysiłków w różnych dziedzinach, zarówno Citrix jak i Microsoft będą mogli obniżyć koszty aplikacji i przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostarczać wzmocnioną, zarządzaniem i wydajnością aplikację z jednego z największych chmur publicznych w branży: Microsoft Azure.
Oprócz XenApp “Express”, klienci mogą zdecydować się na Remote Desktop Services uruchomionych przez Azure IaaS lub pracę z hostingiem partnerów Microsoftu.
Nie było od razu jasne, w jaki sposób i czy w ogóle, Microsoft i jego partnerzy będą sprzedawać XenApp “Express”.Obie firmy zapowiedziały, że będą dostarczać więcej informacji o XenApp “Express” w ciągu najbliższych miesięcy, w tym na konferencji Ignite Microsoftu we wrześniu.

Szybkie dostarczanie bezpiecznych aplikacji z Azure do dowolnego urządzenia.
Nowa usługa cloud Citrix łączy w sobie prostotę Microsoft Azure RemoteApp z bezpieczeństwem przedsiębiorstw i skali Citrix XenApp. Microsoft ogłosił kolejny krok w swojej szerokiej współpracy z Citrix’em, pomagając im rozwijać następną generację usługi Azure RemoteApp. Nowa usługa XenApp “Express” będzie opierać się na wizji Microsoft Azure RemoteApp czerpiąc z technologii XenApp w celu zapewnienia dodatkowego zarządzania, doświadczenia użytkownika i zabezpieczeń.
CEO Kirill Tatarinov podziela zaangażowanie klientów Azure RemoteApp.

Najszybszy, najłatwiejszy sposób dostarczania aplikacji w chmurze.
XenApp “Express”, nowa usługa wirtualizacji aplikacji, łącząca elastycznoś platformy Citrix  z prostym i łatwym Microsoft Azure RemoteApp. Nowy Citrix XenApp. Usługa “Express” zapewni doskonałą wydajność i elastyczność poprzez przeniesienie infrastruktury zaplecza do chmury, co upraszcza dostarczanie aplikacji bez poświęcania zarządzania lub użytkownika końcowego doświadczenia.

Co to oznacza dla obecnych klientów Azure RemoteApp?
Citrix dostarczy uproszczone zarządzanie, które będzie odzwierciedlać wiele przepływów pracy. Dotychczasowi klienci Azure RemoteApp uważają, że XenApp “Express” ułatwi aplikację administracyjną, zwiększy kontrolę, wzmocni bezpieczeństwo i zoptymalizuje dostarczanie aplikacji, które są kluczowymi cechami dla wielu dotychczasowych klientów Citrix. Citrix i Microsoft ściśle ze sobą współpracują w celu opracowania narzędzi do migracji, które pomogą obecnym klientom Azure RemoteApp skorzystać z usługi, gdy tylko będą dostępne.